Jak souvisí nošení špatných bot s bolestí nohou i zbytku těla? Podívejme se blíže na fungování pohybového aparátu, vliv nevhodné obuvi na tělo i včasné předcházení nepříjemným bolestem.
Obsah článku
Jaké boty jsou špatné?
Za špatné boty považujeme takové, které působí deformity chodidla, vychylují nohu z optimální pozice a při dlouhodobém nošení vedou k poškození jednotlivých částí pohybového aparátu a s tím spojené bolesti. "Nejčastější příčinou jakýchkoli bolestí našich nohou je, že nosíme boty," potvrzuje doktorka Kateřina Cajthamlová.
Příklady špatných bot
Existuje celá řada nevhodných bot, mezi nejvíce problémové patří:
- dámské lodičky na vysokém podpatku - přetěžují přední část chodidla, vychylují těžiště těla z optimální pozice
- boty do špičky - úzká špička mačká prsty
- boty na platformě - vysoká a tvrdá podrážka neumožňuje noze přirozené ohýbání
"Špatně padnoucí obuv nebo nekvalitní bota je to nejhorší co si vaše noha zaslouží. Dbejte na správný výběr obuvi a nikdy ji nedpoceňujte. Bota vás nesmí tlačit, prostor ve špičce by měl být 1 cm a nesmí se vám vyzouvat," upozorňují na riziko špatných bot ortopedi ze společnosti Orthomedica.
Čím škodí běžná obuv?
"Současné boty jsou problém. Jsou tuhé, nepoddajné, chodidlo v nich nemůže pracovat. Navíc jsou často úzké v oblasti prstů a přední části. Právě v oblasti prstů se chodidlo nejvíc křiví. Podívejte se na moderní boty a jejich tvar a na přirozený tvar nohy. Noha je prostě vpředu široká, tak jsme stvořeni a bota by měla kopírovat tvar nohy," popisuje úskalí většiny bot fyzioterapeutka Jana Papírníková Sialini.
Bolest těla
Základy sportovní kineziologie učí, že "části těla pružně propojené tvoří synergetický celek, který je schopný vytvářet širokospektrální pohybovou skladbu. Při analýzách takového složitého segmentálního pohybu je potřeba znát nejen pohyb v centrálním těžišti, ale i pohyby jednotlivých segmentů."
Jednoduše řečeno vnímáme tělo jako propojený celek, kdy závada na jedné části může způsobit komplikace kdekoliv jinde. Pokud cítíte bolest, třeba vychází od nohou. Možnou vazbu mezi nevhodnými botami a jednotlivými bolestmi prozkoumáme blíže níže, ovšem vždy platí pravidlo, že jakékoliv zdravotní obtíže konzultujte s lékařskými odborníky.
Bolest prstů
Bolest prstů nejčastěji pramení z jejich otlačení. Na vině můžou být příliš malé boty, úzká špička, ale i nesprávný tvar špičky, který neposkytuje prstům (zejména palci) dostatek prostoru k vějířovitému rozložení. Vbočený palec či malík mohou tlačit na ostatní prsty, načež vzniknou deformity, mezi které řadíme především drápovité prsty, kladívkové prsty a paličkovité prsty.
Předejít bolesti prstů napomáhají boty s anatomickým tvarováním prstové části, respektujícím přirozený tvar nohy. Pokud má chodidlo nejen dostatek volného místa na délku, ale i na šířku, roztažené prsty mohou sloužit jako opora i aktivně napomáhat správnému odvíjení kroku.
Bolest chodidel
Bolest chodidel patří mezi signály zborcené klenby. V prvním stadiu se dostavuje únava chodidel z nadměrné zátěže. Ta následně přechází v mírnou bolest chodidel, která ještě nemusí příliš omezovat. Pokud se včas nezakročí, může nabrat na intenzitě a znemožňovat dlouhodobou zátěž či intenzivnější pohybové aktivity (sport).
Klenba nohy posiluje aktivním tréninkem. Pokud identifikujete bolest chodidel včas (než dojde k úplnému vzniku plochonoží), můžete cvičením chodidla a zmírněním zátěže klenbě postupně navrátit původní funkčnost. Omezte dlouhé stání, celodenní chůzi či tělesnou hmotnost, po námaze dopřejte chodidlu dostatečný odpočinek na regeneraci. Mnoho odpružených, tvarovaných bot či ortopedických vložek sice podporuje klenbu chodidla, avšak tím klenba místo posilování leniví a slábne. Naopak chození zcela naboso po měkkém a členitém povrchu je pro trénink klenby ideální, v případě bot se hodí ty s rovnou, tenkou a měkkou podrážkou.
Bolest paty
Bolest paty nejčastěji způsobují patní ostruha a plantární fasciitida, vzniklé dlouhodobým přetěžováním oblasti paty. Patě ubližujete pokud dupete při chůzi, máte nevhodnou techniku běhu, trávíte celé dny na nohách, ale bolest může vznikat i v důsledku předchozího úrazu.
Při bolestech paty potřebujete měkký došlap. Na měkkém povrchu (např. po trávě na zahradě) můžete naboso či v botách s tenkou podrážkou, bližší kontakt se zemí působí jako příjemná masáž. Na tvrdý povrch se ovšem tenké podešvi vyhněte, na tlumení dopadů potřebujete vyšší podrážku či přidat do boty stélku. I zde ovšem pro rovnoměrné rozložení váhy platí, že silnější podrážka by měla být rovná a bota poskytovat prstům dostatek prostoru.
Bolest achilovky
Podle fyzioterapeutky Adély Papouškové z Fyzioterra bolesti achilovky nejčastěji postihují aktivní sportovce, kteří ji nepřiměřeným způsobem přetěžují. Vznikat může buď z doskoků na tvrdý povrch (gymnasté, volejbalisté, basketbalisté, ...), ale častěji prostým třením a odíráním šlachy o hranu či vnitřek boty.
Pozor je také třeba dávat na extrémně vysoký podpatek. Pravidelné nošení takových bot způsobuje postupné zkrácení Achillovy šlachy, kdy se zdá obtížné i stání na rovném chodidle, což mnohdy vede až k chirurgickému zákroku. Boty s rovnou podrážkou a nezpevněným opatkem tomuto problému předchází.
Bolest kotníku
"Příčin bolesti kotníku může být celá řada. Například špatné došlápnutí, nošení nevhodné obuvi. Mnohdy bývá příčinou přetížení kotníku z dlouhé chůze, běhu nebo i stání na místě, ale někdy může bolest vzniknout zdánlivě bez příčiny," uvádí podiatrička a ortopedka Marie Součková. Problém může vzniknout již v dětství, pokud se vlivem nesprávných pohybových vzorců u dětí vytvoří valgózní kotník, který po srůstu kostí ve špatném úhlu již nelze napravit.
Významnou roli hraje palec. Pokud v něm tělo nemá dostatečnou oporu, bortí se klenby a kotník vychyluje nežádoucím směrem. Při dlouhodobější zátěži pak může být oslabený, tedy i náchylnější k vyvrknutí. Široká bota v oblasti palce a rovná podrážka napomáhá udržet kotník ve správném postavení.
Bolest kolene
"Způsob, jakým chodíme, má významný vliv na naše kolenní klouby, a to zejména v průběhu času. Například, pokud se chodidla při chůzi stáčejí příliš hluboko dovnitř nebo ven, spodní část nohy je nucena pohybovat se způsobem, který při každém kroku vytváří další zátěž a tlak na koleno. Lidé, kteří mají omezený rozsah pohybu v kotnících, mívají také bolesti v kolenou," vysvětluje přenesenou bolest z chodidla do kolene fyzioterapeut David Krampol z Fyzio světa.
Také vysoký podpatek vede k přetlaku na stehenní svaly i čéšku v koleni. Dalším oblíbeným druhem obuvi jsou pevné pohorky nad kotníky. Taková bota chodidlo i s kotníkem absolutně fixuje, takže nerovnosti terénu vyrovnává až koleno. Abyste ho příliš neopotřebovali, raději sáhněte po botách s rovnou a flexibilní podrážkou.
Bolest kyčle
Bolest kyčle může kromě jiných příčin poukazovat na její špatné postavení. Pomůžou opět boty se širokou prstovou částí a rovnou podrážkou. Provázání jednotlivých částí od palce až po páteř podrobněji vysvětluje lektor přirozeného pohybu Matyáš Kozma:
"Pokud má bota tuhou podrážku a zvednutou špičku, nutí nás to, abychom palec drželi nahoře a neopírali se o něj. Tělo hledá stabilitu jinak. Přeneseme váhu o něco více dozadu, propneme koleno, vystrčíme zadek a prohneme bederní páteř. Následkem tohoto kompenzačního manévru velice trpí kolena, doslova si je totiž vyvracíme. Takové propnutí kolene deaktivuje svaly a přetěžuje vazy, které jej přirozeně stabilizují. Po čase si tím kolena oslabíme a velice zvyšujeme riziko prasknutí kolenních vazů. Vyvracíme si tím i bederní páteř, tlačíme na ploténky a deaktivujeme vnitřní břišní svaly. Ty ochabují a břicho ve spodní části 'vylézá ven'. V neposlední řadě trpí také kotníky, kyčle či krční páteř."
Bolest v kříži
Výše zmíněné prohnutí bederní páteře mačká meziobratlové ploténky, což vede k bolesti v kříži. Dalším rizikovým faktorem je dlouhé stání či celodenní sezení u počítače. V takovou chvíli je potřeba myslet na správné držení těla a uzpůsobit mu pracovní prostředí.
Bolest zad
Od nohou k zádům se zdá relativně daleko, avšak zřejmě již chápete provázanost celého řetězce. Příliš vysoký podpatek vede k přenosu váhy vpřed, která se dotkne celého těla. Aby svaly zad zabránily přepadnutí a udržely tělo vzpřímené, vyvíjí zvýšené úsilí. Dlouhodobé přetížení může zapříčinit vyosení páteře z přirozené linie, nahnutá páteř tlačí na nervy a ty vysílají bolestivé signály. Přitom by stačila obuv s rovnou podrážkou a širokou prstovou částí.
Zdravé boty
Zatímco odborníci diskutují o přesných vlastnostech zdravých bot, ideální definici přináší fyzioterapeutka Štěpánka Krčková Hovorková: "Dokonalá bota je ta, co nejméně překáží noze v práci." Upřesňuje 6 bodů, jak podle ní poznat vhodnou botu:
- Snadno ohebná tenká podrážka
- Špička leží na zemi
- Nulový rozdíl ve výšce podrážky mezi patou a špičkou
- Široká špička
- Poddajný svršek boty
- Vhodná velikost
Výhody barefoot bot
Z předchozích odstavců zřetelně vyplývá, jaké výhody přináší barefoot boty:
- Mají širokou prstovou část, ve které lze prsty pohodlně roztáhnout a opřít se o ně.
- Tenká a flexibilní podrážka umožňuje chodidlu reagovat na nerovnosti terénu.
- Rovná podrážka od špičky až k patě udržuje těžiště těla ve správné pozici.
I doktorka Cajthamlová radí, ať máte boty se správnou šířkou a měkkou podrážkou. Vyzkoušíte je?
Další zdroje
- https://data.idnes.cz/g/zdravi/infografika_vysoke_podpadky.html
- https://www.orthomedica.cz/nejcastejsi-priciny-bolesti-nohou/
- https://brno.rozhlas.cz/soucasne-boty-odporuji-zdrave-noze-upozornuje-fyzioterapeutka-pomoci-muze-6459318
- https://region.rozhlas.cz/nejcastejsi-pricinou-bolesti-chodidel-jsou-boty-jak-se-chovat-k-noham-aby-nas-co-893392
- https://www.ortopedienohy.cz/mista-bolesti
- https://www.ortopediesouckova.com/blog/130-bolest-v-kotniku.html
- https://www.fyzioterra.cz/bolest-achillovy-slachy/
- https://www.fyziosvet.cz/clanky/7-nejcastejsich-pricin-bolesti-kolene/
- https://www.matyaskozma.com/cs/chodidla-1-dil/
- https://www.nanohou.cz/ne-pevnym-botam