Jak správně chodit

Známe rčení říká – dupeš jako slon. Ovšem sloni (navzdory úsloví a na rozdíl od většiny lidí) chodí příkladně, protože se to přirozeně naučí. Malé děti by se to také přirozeně naučily, kdybychom jim nezkazili návyky nevhodnou obuví.

Jak poznáte, že chodíte špatně? Tělo vám to řekne skrze bolesti nohou, patní ostruhy, ploché nohy, puchýře na nohou, bolest paty, kolen, kyčlí, zad apod., případně můžete svůj pohybový aparát nechat vyšetřit podology, abyste získali odborný rozbor vaší chůze.

Chodit špatně není ostuda. Jen zlomek lidí totiž dostalo nějaké školení či přednášku o technice správné chůze, zato omezující obuv nám rodiče dali (téměř) všem. Proto jsme si dnes přichystali krátký návod, jak správně chodit.

Chůze

Správný postoj

Než se uvedeme do pohybu, pojďme se podívat na pozici těla, ze které vycházíte. Přirozeně se postavte před zrcadlo a pojďme si zhodnotit, jestli postoj odpovídá požadavkům:

  • Nohy rozkročené na šířku kyčlí. Tedy kolena i chodidla přímo pod kyčelními klouby, váha rozložená rovnoměrně na obě nohy i prsty nohou.

  • Lehce pokrčená kolena. Ta umožňují držet horní polovinu těla vzpřímenou, hýždě i břišní svaly zatnuté, páteř rovně a hlavu vztyčenou (na chodník se stačí dívat očima).

  • Směřování prstů přímo kupředu. Chodidlo ani jednotlivé prsty by neměly vybočovat do strany (snadno tak odhalíte deformace), měli byste zároveň vidět všechny nehty (pokud nemáte kladívkové prsty).

Správná chůze

Jestli nejste pověrčiví, je poměrně jedno, kterou nohou vykročíte. Pro začátek je potřeba přirozeně ohnout nohu v kotníku vpřed, k čemuž potřebujete boty, které vám to umožní (což určitě nejsou ty na podpatku).

Následuje rozložení váhy po celé plosce nohy, které napomáhá posilovat nožní klenbu. Chození čistě po patách, po špičkách či hranách chodidla určitě není správné.

Pata se zvolna zvedá, za ní ploska a poslední se odvíjí od povrchu prsty, především palec. Opět je potřeba obuv s rovnou a flexibilní podrážkou do všech směrů, aby umožnila toto rozfázování. Aktivní zapojení prstů do odrazu je klíčové pro správné vykročení.

Chůze

Délka kroku záleží jednak na délce nohou, ale roli hraje také povrch. Čím měkčí, tím delší krok si můžete dovolit. U tvrdých povrchů doporučujeme kratší kroky, které vám umožní uhlídat těžiště a pokládat patu lehce na zem. Pro lepší udržení rovnováhy do pohybu zapojujeme i horní část těla, zejména ruce.

Jemně došlapujeme na patu, rozhodně nesmí jít o ostrý pohyb, při kterém nedokáže noha dostatečně tlumit náraz. Pokud spěcháte, raději přejděte do běhu, než byste dupali při rychlé chůzi.

Měkkost dopadu jednak ucítíte, ale můžete ho ověřit tím, že ho vůbec neuslyšíte. Váha se přenáší opět po celé plosce až po prsty a celý krok opakujeme rovnoměrně druhou nohou.

Pro lepší osvojení správné techniky i stimulaci chodidel doporučujeme chodit naboso, ideálně po nerovných površích (písek, kamínky, lesní cesta apod.). Kromě rozvoje koordinačních schopností tím i lépe prokrvíte dolní končetiny. Doma můžete trénovat na senzomotorických kobercích či terapeutických deskách.

Ze začátku je potřeba na změnu techniky chůze vědomě myslet, ale brzy to přijde samo, obdobně jako řízení auta. Bosoboty dávají vašemu chodidlu prostor pro aktivní práci, takže jakmile si správnou chůzi zautomatizujete, nebude vám dělat problém žádný povrch, naopak, budete si v nich užívat pocit neskutečného pohodlí a svobody.

Za nás je nejlepší problémům předcházet, proto doporučujeme capáčky a barefoot botky pro děti jako první botičky (a také všechny další), aby si vypracovaly správné návyky již od začátku. Ovšem zároveň nikdy není pozdě začít pracovat na nápravě zlozvyků, takže máme skladem tisíce barefoot bot pro ženy i muže všeho věku.

Zdravou chůzi vnímáme jako základ pro správné fungování zbytku těla a barefoot obuv jako prostředek, který nám ji umožňuje realizovat. Rádi vám proto pomůžeme s výběrem té nejvhodnější boty pro vaše nohy.