Dokážete si představit, že byste přišli o zrak? Nebo sluch? Asi by to znamenalo citelný zásah do našeho života. Ale zbavit se hmatu nám očividně vůbec nevadí! Jinak bychom totiž nenosili běžnou obuv, ve které skrze silnou podrážku absolutně nemáme šanci chodidly pořádně vnímat.
Svět tvoří informace a ty k nám proudí všemi směry. Lidé se ovšem rozhodli jeden z nich ignorovat, ten spodní, kontakt se zemí, po které chodíme. A pak se divíme, že naše tělo, ochuzené o příliv cenných signálů, přestává správně fungovat.
Přirozeně funkční bosé nohy
“Lidská noha je mistrovské dílo,” říkával už Leonardo Da Vinci. Skládá se z 26 kostí, 33 kloubů, obepíná je 19 svalů a 107 vazů. Ty navazují na zbytek stabilizačního systému a tvoří jeden komplexní a propojený celek. Nesprávné fungování chodidla tedy rozhazuje zbytek těla, od kolen a kyčlí přes bedra a páteř až po ramena a šíji.
Samotná ploska nohy obsahuje tisíce receptorů pro citlivé a přesné vnímání podnětů. Při stimulaci těchto nervů přechází informace skrze centrální nervovou soustavu až do mozku. Díky tomu je člověk schopný přesně a správně řídit pohyb a držení těla.
Chůze naboso vede k přizpůsobení terénu, a to nejen tím, jaké svalové skupiny zapojujeme a jak obezřetně našlapujeme. Díky své vysoké flexibilitě se chodidlo přirozeně ohýbá kolem všech nerovností a udržuje celkovou stabilitu.
Pružnost nohy ovlivňuje nožní klenba, která při pohybu plní funkci tlumiče a absorbuje nárazy. Skrze propriorecepci dochází k zachycení vibrací, které vycházejí z došlapu nohy na zem. Bosá noha tím získává cennou zpětnou vazbu a všechny její části aktivně plní svůj účel.
Shrneme-li tedy přínosy chození naboso, jmenovali jsme tyto:
- Citlivé vnímání podnětů
- Přizpůsobování se terénu
- Aktivní práce celého aparátu
Potřebujete odpružené boty?
Výrobci bot se předhání, kdo vyrobí odpruženější boty s měkčí pěnou pro aktivnější tlumení nárazů, abychom se i při běhu cítili jako v bavlnce. V takových se možná skvěle skáče na basketbalový koš, ale svěřením veškeré funkce botám necháváme vlastní tělo zahálet.
Představte si, že všude jezdíte autem, na elektrické koloběžce či jiném vehiklu, u kterého se jenom pasivně vezete. Pak přijedete domů a rozvalíte se na gauč. V jakém stavu myslíte, že budou za pár měsíců či let vaše svaly? Obdobně zahálí, když svěříte činnost botám. Jistě, ušetření práce zní lákavě, vždyť přináší příjemný prožitek! Jenže krátkodobé pohodlí může být vykoupeno pozdějším dlouhodobým nepohodlím v podobě slabého těla.
Asi každý chápe, že pro zachování zdravé kondice musí udržovat aktivní životní styl. Ano, trénink sice bolí, ale odměnou vám je kromě dobrého pocitu i nárůst síly a výkonnosti. Navíc nemusíte rovnou běhat ultramaratony, obvykle stačí základní, ale pravidelný pohyb. Zrovna tak vás nikdo nenutí chodit městem úplně naboso, ale snížit výšku podrážky určitě prospěje.
Škodí chůze po tvrdém povrchu zdraví?
Jistě vás napadne, že noha při dopadu na dlážděný chodník či asfaltovou ulici zažívá daleko tvrdší nárazy. Máte pravdu, ale to ještě nutně neznamená špatnou věc. Pevné podlaží, ve srovnání s přírodním reliéfem, pouze předává noze jiné vibrace. Pokud tyto vibrace neutlumí podrážka, tělo automaticky zareaguje správným způsobem a přizpůsobí povrchu styl chůze, aby se vyhnulo bolesti. Žádný problém tedy nevzniká, snad jedině ten, že ve srovnání s náročností pohybu například v lese či v písku nám stačí vyvíjet daleko menší úsilí.
Co předchází podvrtnutému kotníku?
Když už zmiňujeme les, obvykle plný hrbolatých kořenů, pevné boty vám v něm prokážou medvědí službu. Proč? Zafixovaná noha v neohebné botě se silnou podrážkou nemá šanci reagovat na všechny nerovnosti okolního prostředí. Při došlápnutí na kořen či kámen se tedy, místo přirozeného přizpůsobení bosé nohy jeho tvaru, celá bota sveze na stranu a veškerou energii schytá kotník, který se musí nepřirozeně vychýlit, aby zabránil nežádoucímu pádu.
Při extrémním přetížení dochází k jeho podvrtnutí, kdy okamžitě zjistíte, že je něco špatně. Když se ale bolest z postupného opotřebovávání kloubů dostaví až plíživě později, spíše si ji většina lidí spojí se stárnutím těla, než s nošením nevhodné obuvi.
Flexibilní boty s tenkou podrážkou
Kde běžná obuv selhává, tam naopak vynikají barefoot boty.
- Tenká podrážka umožňuje lepší přenos informací mezi chodidlem a povrchem. Zpravidla se její tloušťka pohybuje kolem 3 mm, což je dostatek pro zachování ochrany před proražením, ale zároveň stále ještě umožňuje potřebné vnímání podnětů, aktivně zapojuje pohybový aparát a napomáhá termoregulaci.
- Ohebnost podrážky ve všech směrech zajišťuje jak přizpůsobení chodidla nerovnému terénu, tak i chápání se (= snažení se něco uchopit) prsty nohou. Kde mají prsty i plosky nohou prostor pro zapojení, tam přirozeně dochází ke zlepšení stability, aniž by tím trpěly ostatní části těla.
Bosé boty tedy zachovávají potřebné vlastnosti pro zdravý pohyb, ale zároveň s nimi můžete vyrazit do města, do společnosti, na výlet, zkrátka kamkoliv, kam se vám nechce úplně naboso. Barefooty zároveň představují ideální volbu pro děti, aby i v prvních botičkách přirozeně pokračovaly ve zdravých návycích naučených z bosého capání.
Nicméně jakékoliv zlozvyky lze s trochou snahy postupně odnaučit, a proto pro ženy i muže kteréhokoliv věku doporučujeme přechod z běžných bot na bosoboty. Na našem e-shopu máme všechny skladem a když včas objednáte, přijdou vám již druhý den. Jestli stále váháte, které zvolit, mrkněte na naše srovnávací recenze nebo se nás zeptejte osobně.