Bu, bu, bu, barefoot! Tak vás možná budou strašit někteří vaši blízcí, neznámí „odborníci“ v internetových diskuzích i další více či spíše méně znalí lidé. Pravda je možná subjektivní, a tak vám alespoň ukážeme, čemu věříme my, a necháme vás, abyste si udělali obrázek sami…
Jsme sice prodejci bot, ale sami barefooty dlouhodobě nosíme (včetně našich dětí), takže máme vyzkoušeno na vlastní kůži. Našima rukama (respektive nohama) prošlo za poslední léta opravdu hodně modelů a osobní zkušenosti máme na rozdávání.
Nejsme doktoři (a tudíž ani oprávnění dávat medicínské rady), ale z povahy naší práce s těmito odborníky úzce spolupracujeme. Radíme se s fyzioterapeuty, podiatry, ortopedy,… Stejně tak to dělají i samotní výrobci bot, takže neprodáváme žádné vzdušné zámky, jak by někdo mohl tvrdit.
Obecně se shodujeme na tom, že pokud daná osoba netrpí nějakou závažnou diagnózou (kvůli které by bosoboty mohly uškodit), pak jsou zdravotní důsledky nošení barefoot obuvi pozitivní! V našich vyjádřeních tedy tlumočíme kromě vlastní zkušenosti i poznatky moderní medicíny, které jsme přijali za své.
Chcete-li se dočíst více o přirozeném fungování těla, vlivu obuvi na naše zdraví i včasné prevenci proti možným problémům, připravili jsme pro vás sekci Barefoot Akademie plnou odborných článků. Nyní ovšem již k barefoot mýtům, které se šíří napříč naší společností...
Mýty o barefootu
1) Z barefoot bot bolí nohy! Nosit je ve městě je peklo!
Skutečné peklo je nosit leda tak ponožky v sandálech. :-P Ano, příroda sice více tlumí náraz při došlapu, ale když uzpůsobíte chůzi a pohybujete se zdravým způsobem (například aktivně využíváte prsty a nedupete na paty jako sloni), tak zvládnete bez bolesti kterýkoliv povrch, včetně toho nejtvrdšího.
Naopak jestli něco skutečně bolí, tak namačkané prsty v botě, dlouhé stání na podpatcích, zničená kolena, kotníky, kyčle i další důsledky nesprávného obouvání. V barefootech není problém, jenom musíte umět správně chodit, což vyžaduje (alespoň ze začátku) určité uvědomění a soustředění. Běžné boty vás to nenaučí nikdy...
2) Barefoot boty jsou drahé!
To je relativní (viz naše cenové srovnání s běžnou obuví), ale má své opodstatnění, proč u nich najdete lehounce vyšší cenovku než například u bot z velkých řetězců. Zaprvé, většinou se jedná o specializovanou ruční výrobu v malých sériích a za dodržení etických podmínek. Platíme tedy za výzkum, vývoj, inovace a udržitelnost.
Zadruhé se jedná o zdravější boty, vyvinuté ve spolupráci s odborníky. Platíme tedy za to, abychom si nepochroumali zdraví a nemuseli v pozdějším věku utrácet daleko více za léčení neduhů vzniklých nošením špatné obuvi. Za matraci do postele nebo kancelářskou židli si také rádi připlatíte, aby vám neničila tělo, když v ní trávíte tolik času.
Zatřetí, kvalitní boty vám vydrží několik sezón (tím spíše, že o dražší boty budete mít tendenci více pečovat). Když tedy postavíme cenu jedněch dražších bot, které vydrží například tři roky proti ceně tří levných bot, které po roce budete muset vyměnit (a vyhozením uškodit přírodě), opravdu vám ještě přijdou tak drahé?
Kromě toho existují i levné barefoot boty, například tenisky značky Anatomic pořídíte již od 630 Kč. Skvěle se tak hodí pro začátky s barefoot obuví.
3) V barefoot botách je zima!
Máme vyzkoušeno, že není! Respektive, proč člověka v kterýchkoliv botách zebou nohy? Zřejmě proto, že je má málo prokrvené... Pokud celé tělo (i noha) aktivně pracuje, přirozeně se zahřívá. Běžné boty nedávají prstům tolik prostoru pro práci, takže to do nich potřebujete extra tlusté ponožky, v bosobotách vám na zimu postačí tenká vložka navíc. Jestli ovšem plánujete pouze někde stát, tak vám skutečně bude zima (jak v barefootech, tak v běžné obuvi).
4) Barefoot boty vypadají směšně!
Jestli je pro vás důležitější zapůsobit na druhé, než pečovat o vlastní zdraví, tak hodně štěstí… Za nás raději boty s rozšířenou špičkou, ve které mají prsty dostatek prostoru k fungování, než je mít namačkané přes sebe v úzkých moderních botách. Také si nezdeformujete hrudník pravidelným nošením korzetu jenom proto, že se to mužům líbí.
Ostatně, nekoukejte pořád na druhé a běžte sami vzorem, že je zdravé obouvání cool! Volvo možná nepřitahuje pozornost jako Porsche, ale při vybírání bezpečného auta po něm sáhnete raději... Navíc v našem sortimentu najdete stovky stylových bot, ve kterých se nemusíte bát vyrazit do společnosti, aniž byste vypadali jako kačeři. Tenisky, baleríny, kozačky, ... stačí si vybrat!
5) Barefoot boty jsou ty s tenkou podrážkou!
Ano, nicméně jak by řekli matematici – to je podmínka nutná, nikoliv postačující. Je potřeba dodat, že podrážka barefoot bot má být nejen tenká, ale také ohebná všemi směry, že boty nemají mít zvednutou patu ani špičku (tzv. zero drop) a že mají poskytovat dostatek prostoru zejména pro aktivní práci prstů. Boty se všemi těmito vlastnostmi můžeme označit jako plnohodnotné barefoot boty.
6) Podrážka barefoot bot klouže a nic nevydrží!
Tenká podrážka není synonymem pro snadno zničitelnou či nekvalitní. U tohoto bodu záleží hodně na daném výrobci, ale vývoj barefoot podrážek obecně udělal značný krok kupředu (jak dokazují recenze uživatelů). Když koupíte barefoot boty se vzorkovanou podrážkou vyrobenou z kvalitních materiálů, jen tak ji neprodřete ani v ní díky dobré trakci nepodklouznete. Pokud samozřejmě neběháte zrovna na ledě či nechodíte po smirkovém papíru.
7) Barefoot boty se nehodí na sport či turistiku!
Sportovní boty s odpruženými podrážkami tlumí dopad a pohorky zase fixují kotník. V překladu tedy vaše noha aktivně nepracuje, a tím se oslabuje, což z dlouhodobého hlediska určitě nechcete.
Naopak v bosých botách noha lépe vnímá terén, může se mu přizpůsobit, aktivní prací posiluje. Při běhu umožňuje barefoot obuv prstům naplno fungovat, ty pak dávají odrazu sílu a dynamiku, zajišťují stabilitu. Když se tedy umíte správně pohybovat, bosoboty lze nosit kamkoliv.
Při sestupu z kopců či hor je dokonce oceníte, protože v barefoot obuvi došlapujete ohleduplněji, čímž nevyvíjíte takový tlak na nohy a kolena, jako když v pohorkách bezohledně dupete z kopce.
8) Když mám ploché nohy, nemůžu nosit barefoot boty!
A to vám řekl váš ortoped? Možná vám předepsal speciální vložky do bot, které klenbu nohy pouze pasivně podpírají, místo aby ji aktivně procvičovaly. Zkuste s ním probrat, jestli by nebylo lepší nohu vytrénovat zdravou chůzí naboso, místo doživotního odkázání na nějaké berličky.
My zastáváme princip raději posilovat, než podporovat, ale samozřejmě záleží na konkrétním případu. Navíc případné speciální vložky určitě prospějí vaší noze lépe v široké a ohebné botě, než v úzké a pevné.
9) Barefoot boty mě vyléčí!
Kéž by stačilo nazout kouzelné boty a puf, byli bychom zázračně zdraví! Ale tak to nefunguje. Barefoot boty pouze představují částečné odstranění bariéry, kterou jsme si v podobě běžných bot postavili mezi sebe a zem.
Když zmizí omezení, otevírá se nám prostor ke zlepšení. To ovšem vyžaduje trochu snahy, například vybrousit techniku správné chůze. Odměnou skutečně může (ale nemusí) být zlepšení zdravotního stavu. Samo ovšem nepřijde.
Podpořit přirozený rozvoj nohy můžete (kromě vědomého a aktivního využívání chodidla při chůzi) i různými cvičeními. Tipy na některé z nich najdete například v článku Matyáše Kozmy, tak pojďme společně rozhýbat prstíky.
10) Barefoot boty jsou dobré pro všechny!
Stojíme si za tím, že pro většinu lidí jsou barefoot boty pozitivním zlepšením oproti konvenční obuvi. Doporučili bychom je zejména dětem jako první botičky (i všechny další), aby si nevytvořily do života špatné návyky, ale stejně tak i ženám či mužům kteréhokoliv věku, protože nikdy není pozdě začít více pečovat o své zdraví.
Jak jsme ovšem již zmínili v úvodu, existují pacienti, u nichž speciální bota plní korekční funkci. Pro takové je z důvodu jejich anamnézy nošení barefoot bot nevhodné. Pokud tedy patříte mezi tyto speciální případy (nebo si jen nejste jistí), určitě vám doporučujeme konzultovat přechod na barefoot obuv s vaším lékařem.