Jóga, pilates, spinning, crossfit, powerlifting, ať už míříte do fitka za jakoukoliv aktivitou, nebo jen chcete v domácí tělocvičně trochu nabrat sílu, správná obuv vám může výrazně napomoci se zlepšením výkonu.
Jistě, na jógamatku rozhodně naboso, ať funguje propojení se zemskou energií. Naopak pokud se věnujete silovému trojboji profesionálně, máte předepsanou speciální obuv na vzpírání. Pro všechny ostatní případy se hodí zamyslet: Co od svých fitness bot očekáváte?
Boty na cvičení
Stabilní kontakt s podlahou
Správná technika cviků se odvíjí od stabilního postoje, který je nejúčinnější v přirozené pozici. Tedy když je váha rozložena do všech tří opěrných bodů chodidla (na hrbolu patní kosti, hlavičce prvního a pátého metatarzu), přičemž drobné výkyvy vyvažují vějířovitě roztažené prsty.
Zatímco pěnové běžecké boty tlumí nárazy dopadu při běhu, při posilování se rozhodně nehodí. Tam se potřebujete co nejvíce přiblížit podlaze, abyste se o ni mohli pevně zapřít a tlačit činky opačným směrem, tedy vzhůru.
Naopak barefoot boty vám v takovou chvíli přijdou vhod, protože díky své tenké a flexibilní podrážce umožňují lepší vnímání polohy a přirozenější pohyb vašich nohou. Rovná podrážka v patě a špičce zajišťuje správné (a o fous nižší) umístění celkového těžiště těla.
Trénování svalů
Pokud jste zvyklí na pevné boty, ve kterých kotníky drží jako přikované, možná vám poskytnou oporu u silových cviků, ale noha samotná v nich leniví. Když proti tomu musí v bosobotách aktivně zapojovat všechny svaly a šlachy, dochází k přirozenému tréninku klenby a posilování stabilizačního systému.
Tím rozhodně nemyslíme, že by noha měla v botě plandat. Naopak, při nedostatku opory by mohlo dojít i k nežádoucímu posunu a zranění, takže si vždy pevně uvažte tkaničky. Na druhou stranu bosé boty poskytují širší prostor ve špičce, kde se mohou prsty konečně naplno zapojit.
Svoboda pro prsty přináší slastný pocit pohodlí, takže určitě vyzkoušejte. Možná se však raději vrhejte do intenzivního cvičení postupně, ať si zvyknete na nový druh obuvi. Maraton také nejdete běžet bez předchozího tréninku.
Ochrana a bezpečí
Možná si řeknete, zvlášť u domácího cvičení, že je nejprospěšnější posilovat kompletně naboso. Na jednu stranu to má své plusy, ale nesmíme opomíjet předcházení možným rizikům.
Při intenzivním výkonu se chodidlo velice rychle zpotí. Při výpadu či jiném prudkém pohybu pak i na speciální podložce hrozí podklouznutí a pád či ještě hůře natáhnutí či natrhnutí svalu. Kvalitní protiskluzová podrážka udrží nohu na místě.
Nemusí se ani jednat o boty, obdobně dobře poslouží například ponožkoboty, které vám navíc ušetří spoustu místa ve sportovní tašce. V nich se také můžete volně procházet tělocvičnou, aniž byste se museli obávat šlápnutí na něco ostrého či přílišného ušpinění plosek nohou.
Alespoň do chvíle, než vám na prsty dupne nějaký svalovec či spadne činka. Ale v takovém případě by vás ochránily leda staré dřeváky, které vám do tělocvičny rozhodně nedoporučujeme. Zato vhodné barefooty vám určitě doporučit můžeme. Pokud si nejste jistí, které vybrat, neváhejte se na nás obrátit se žádostí o radu.