EKO je OKej

Víte proč jsou boty ekologické? Protože když v nich jdete pěšky, tak nejedete autem.

Možná vás překvapí, kolik výrobců barefoot bot se zaměřuje na udržitelný rozvoj... v zásadě všichni. V dnešní době je to cool, respektive, musíte se minimálně tvářit, že vás budoucnost planety ohromně trápí, aby vás nadšení environmentalisté neušlapali pletenými sandály.

U nás ekologii a udržitelnosti rozhodně fandíme! Vážně, neříkáme to jen tak, dokonce jsme si to dali i do hodnot společnosti, takže to je nezpochybnitelná pravda! Však to znáte – třídíme odpad, velké zásilky balíme do použitých krabic, pijeme vodu z kohoutku, …, ale hlavně si vybíráme do našeho sortimentu značky, které principy ekologie a udržitelnosti již dávno zapracovaly do své výroby.

Které to jsou? Otevřete si v horním menu Značky, na libovolnou klikněte a pravděpodobně se trefíte. Nebojte, nebudeme vás zdržovat procházením všech, ukažme si raději nějaké trendy v obuvnictví a k nim konkrétní příklady...

Recyklace

I když mají většinou gumovou podrážku, do žlutých kontejnerů na plasty boty určitě necpěte. tam patří hlavně PET lahve. Právě z nich se pak vyrábí látky, které v Affenzahn používají při výrobě. Šetří tím 20 % spotřeby vody, 50 % energie a 60 % emisí škodlivých látek.

Vysloužilé barefoot boty nemusíte házet ani do kontejnerů na textil. Mimochodem, tam skutečně patří, pokud jste je doteď nechávali ležet u popelnice, až skončily někde na skládce s 99 % dalších bot...

Tomu se snaží zabránit ve Vivobarefoot svým ReVivo projektem, kdy si nechávají od zákazníků poslat jejich staré Vivobarefoot boty, které kompletně repasují, vrátí jim původní lesk i funkčnost, načež je pošlou nazpět do oběhu. Alespoň tedy ve Velké Británii, u nás si budeme muset na obdobnou službu ještě nějakou dobu počkat. Zato již dnes můžeme zakoupit modely Vivobarefoot vyráběné nejen z PET lahví, ale třeba i z kukuřice, korku, bavlny, merino vlny, kaučuku, konopí či parazitujících vodních řas.

Upcyklace

Pokud jste se ještě nesetkali s termínem upcyklace, nejedná se o jízdu na kole do kopce. Upcyklace představuje vyšší level recyklace, kdy se z použitého zboží vyrobí nějaké nové (mnohdy úplně jiné) a s větší užitnou hodnotou.

Příkladem budiž například boty Ahinsa Jeans od českého výrobce Ahinsa shoes. Vezmete staré džíny, pošlete je do jedné moravské vísky, dostanou se na stůl nějakému Střihorukému Edwardovi a ten z nich vykouzlí fungl nové barefooty na míru.

Veganství

Nyní upozornění pro všechny vegany. Uvědomte si prosím, že boty nejsou k jídlu. Ale chápeme, jde o závažný etický problém a zabíjení zvířat kvůli obuvnickému byznysu není z pohledu šetrnosti k přírodě a úctě ke všem živým bytostem vůbec správné.

Právě kvůli tomu vůbec zmiňovaná firma Ahinsa shoes vznikla, kdy „Ahinsá“ představuje v sanskrtu princip nenásilí. Nelze se tedy divit, že jsou všechny jejich boty 100% veganské a etické, aby šířili dále myšlenku, že zvíře je kámoš, ne žrádlo!

Obdobně najdeme řadu veganských bot, například sandálů a tenisek, i v sortimentu německého výrobce bLIFESTYLE:

Udržitelnost

Nejde o to, jestli se v dané obuvi udržíte na nohou (zejména s patřičnou hladinkou alkoholu v krvi), ale jestli nás a naše děti při současném životním stylu vůbec nějaká budoucnost čeká, nebo se všichni udusíme oxidem uhličitým, utopíme ve stoupající hladině moře, případně zahyneme jinou bídnou smrtí, až se nás příroda rozhodne zbavit dříve, než odděláme my ji.

Detoxikovat planetu se snaží v KEEN Footwear tím, že kompletně ustupují od chemikálií i dalších škodlivých látek ve výrobě. Snaží se finančně i materiálně pomáhat oblastem postiženým přírodními katastrofami, zároveň nejen skrze granty podporují začleňování zástupců nejrůznějších menšin do pracovního procesu, stejně jako zapojení dobrovolníků.

Důležitost komplexní udržitelnosti si uvědomují také například v bLIFESTYLE. Boty nechávají vyrábět v rodinné firmě v Portugalsku, která poskytuje rovné pracovní podmínky i nové příležitosti v místním regionu. V německém Sindelfindenu má bLIFESTYLE sídlo vybavené vlastním fotovoltaickým systémem a vytápěné peletami. Svým zaměstnancům zaručují důstojné mzdy a nám do Čech posílají otřískané krabice, aby neplýtvali kartonem na nové.

Slow fashion

Pozor, pojem slow fashion (neboli pomalá móda) neznamená, že k vám balíček s botami bude putovat tři měsíce. Naopak! U nás zvládáme doručení do druhého dne, takže můžete vesele objednávat.

Možná vám přijdou právě nějaké slow fashion boty = jednak vyrobené s ohledem na celý ekosystém, ale hlavně z kvalitních materiálů, takže se nerozpadnou hned během první sezóny a vy si nebudete muset stále dokola objednávat nové.

Takové nabízí například Be Lenka. Podporují lokální výrobu na Slovensku a v České republice, vysoký důraz kladou na kvalitu surovin a zpracování, aby boty přinášely radost dlouhou dobu. Snižují množství produkovaného odpadu i uhlíkovou stopu, obdobně se angažují i v různých zelených projektech.

Udělat krok směrem k udržitelnosti můžete i vy. Stačí si přestat každou sezónu kupovat levné boty (dost možná vyráběné dětmi či otroky, za nedůstojných podmínek a s negativním dopadem na přírodu) a raději místo nich zvolit kvalitní barefooty.

U nás máme takových bosobot v nabídce tisíce skladem, ať už pro dámy, pány, nebo děti. A když z nich vaše ratolesti postupně vyrostou, schovejte je pro další dítě, nebo pošlete někomu dále, například skrze bazárky s dětským zbožím či botami.

Zároveň dbejte i na řádnou péči o boty, protože tím násobně prodloužíte jejich životnost. S autem také jezdíte pravidelně do servisu, aby vám co nejdéle fungovalo! Například Saltic ke svým barefootům zaručuje i opravu včetně výměny podešve.

Když už nové boty skutečně potřebujete, hlavně je nezapomeňte koupit u nás! Samozřejmě pokud stojíte o udržitelný rozvoj e-shopu, kterému záleží na vás i planetě. Rádi vám vždy poradíme, které boty vybrat, buď online, nebo osobně na naší prodejně v Písku. A třeba se u toho můžeme pobavit i o ekologii a udržitelnosti.

A ještě jedna věc, kterou můžete udělat hned... Snažte se nakupovat tak, abyste nám boty nemuseli posílat zpátky! Z pohledu zákazníka je sice parádní vychytávka, že si můžete nechat zaslat vícero bot na vyzkoušení a pak nám většinu z nich vrátit zpět, ale dodatečná doprava bot stojí nejen peníze a čas, ale hlavně poškozuje životní prostředí! Díky moc, pokud nám ho pomůžete zlepšit!