Péče o nohy dětí - 10 tipů

Jak správně pečovat o dětské nohy? Přinášíme vám 10 praktických tipů.

  1. Zastřihávejte nehty - Dětské nehty jsou sice jemné a měkké, ale pokud začnou zarůstat, může děti nošení ponožek a obuvi bolet. Fyzioterapeuti z Fyzionožky doporučují nehty zastřihávat do rovna, například místo nůžek tzv. cvakačkami. Pokud se dítě střihání vzpírá, můžete to nechat na dobu, až usne.
  2. Vyhněte se dupačkám - Dětská noha potřebuje pro správný rozvoj dostatek volného pohybu. Krátké dupačky mohou podle MUDr. Marie Součkové položit základ ortopedickým vadám. Obdobně se příliš nehodí ani punčocháče, raději děťátku oblečte legíny a teplé ponožky.
  3. Ponožky nesmí být těsné - Obdobně jako v předchozím bodě, stejné pravidlo platí i pro ponožky samotné. Pokud příliš stahují prsty k sobě, hrozí riziko špatného vývoje chodidla.
  4. Nechejte děti chodit naboso - Ploska chodidla obsahuje vysoké množství nervových receptorů. Bosá chůze nohu stimuluje a pozitivně ovlivňuje formování pohybových vzorců i držení těla.
  5. Každý den nohy myjte - Pravidelnou hygienou dokážete zabránit rozvoji plísní i jiných kožních problémů. Pozornost věnujte zejména oblasti mezi prsty. Důkladně chodidla osušte, na utírání nohou byste ideálně měli vyhradit speciální ručník.
  6. První botičky dávejte co nejpozději - Jak podrobněji rozebíráme v samostatném článku, správná doba pro obutí prvních botiček přichází ve chvíli, kdy dítě samo chodí volným prostorem a pohyb na zadních tvoří většinu jeho bdělého času.
  7. Vyhněte se dědění bot - Pokud máte po rodině či známých obnošené boty, mohou svým specifickým prošlápnutím vychýlit nohu dítěte z optimální pozice. Jestli tedy boty dědit či kupovat nějaké z bazaru, pak pouze v perfektním stavu (minimálně nošené).
  8. Respektujte účel obuvi - Například sportovní boty jsou určené na sport, nikoliv k celodennímu nošení. Obdobně ani holínky nemají děti obouvat celý den, mohlo by dojít k otlačení chodidel či jiným poraněním. Ideálně byste měli mít pro každý účel speciální pár dětských bot.
  9. Pravidelně přeměřujte nohy - Dětská noha roste rychle, proto dbejte na pravidelné měření nohy, tím nejpřesněji zjistíte, jestli dítě potřebuje větší velikost. Ve chvíli, kdy mu v botě zbývá nadměrek menší než 0,5 cm, měli byste se začít poohlížet po nových botách.
  10. Dbejte na výběr zdravých bot - Zdravé boty jsou dostatečně široké ve špičce, aby neomezovaly prsty. Mají rovnou a měkkou podrážku, která umožňuje správné rozložení váhy i odvíjení kroku. Proto mnoho fyzioterapeutů doporučuje barefoot boty, které tyto vlastnosti splňují.

 

Dětské barefoot boty