Správná hygiena nohou

Správná hygiena nohou a péče o pokožku zahrnuje pravidelné a pečlivé mytí nohou, vyživování pokožky a udržování čisté a suché pokožky. Zanedbání správné hygieny nohou často vede ke vzniku plísní, rozpraskání kůže, nejrůznějším otlakům i dalším problémům.

Obsah článku

Mytí nohou

Pro správné mytí nohou potřebujete více než jen nechat stékat vodu s mýdlem ze zbytku těla. Těchto 5 tipů vám poradí, jak mýt nohy pořádně:

  1. Myjte nohy samostatně - Vyčleňte si prostor na koupel čistě po nohy. Do lavoru či vany napusťte teplou (nikoliv horkou) vodu, případně můžete přisypat sůl do koupele či proti plísním přilít trochu octa. Nechejte nohy namočit alespoň čtvrt hodiny, aby kůže dostatečně změkla, teprve poté se pusťte do očisty.
  2. Vyhněte se žínkám - Houbičky a žínky mají tendence zachytávat bakterie, takže pokud je nevyvařujete po každé koupeli, hrozí od nich riziko přenosu bakterií či plísní zpět na pokožku. Místo toho používejte k mytí vlastní ruce, prsty lépe promnete hůře dostupné záhyby těla.
  3. Pročistěte všechny záhyby - Chodidlo se špiní nejen na patě a plosce. Speciální pozornost věnujte oblasti mezi prsty a pod nimi, kde se nejvíce drží pot a ulpívají nečistoty (což vede ke kožním problémům). K očistě nepoužívejte umělé přípravky plné chemikálií, raději volte přírodní mýdla.
  4. Zbavte se ztvrdlé kůže a očistěte nehty - Pravidelně pečujte o nehty, aby vám nezarůstaly ani se pod nimi nedržela špína (pomůže malý kartáček). Paty a místa se zrohovatělou kůží čistěte peelingem s pemzou, případně se nebojte i přitlačit pilníkem.
  5. Nohy na závěr usušte - Opláchněte nohy čistou vodou a pečlivě je utřete do samostatného ručníku na nohy, který s nikým nesdílíte. Ručník následně nechejte důkladně proschnout a perte po 3-4 použitích. Plíseň vzkvétá ve vlhkém a teplém prostředí, takže se ujistěte, že udržujete nohy i během dne čisté a suché.

Hygiena nohou

Vyživování pokožky

Hygienou nohou péče o chodidla nekončí. Fyzioterapeuti ze Spokonožky shrnují komplexní péči o pokožku následovně:

"Základem péče o nohy je pravidelnost. Jako příprava na jakoukoliv péči o nohy je správná hygiena. Při každodenním mytí nohou nezapomínejte ani na meziprstní prostory, nejenže tato někdy hůře dostupná místa umyjete, ale můžete tím prsty i lehce uvolnit. Důležité je pak důkladné osušení nohou, aby nezůstávala chodidla vlhká a nevznikalo riziko vzniku plísní. Díky peelingu chodidla nejen omyjete, odstraníte zrohovatělou kůži, ale také trénujete citlivost. Po osušení namažte nohy vhodným krémem či třeba kokosovým olejem."

Jako přírodní balzám krásy vhodný pro normální, problematickou i citlivou pokožku skvěle poslouží také bambucké máslo. Vyživuje, hydratuje, zklidňuje, regeneruje a tvoří lehkou UV ochranu bez přidaných chemikálií.

Péče o nohy

Péče o nohy v sobě zahrnuje i další kroky, které nemusí být na první pohled tolik zřejmé:

  • Reflexní masáže - Na chodidlech se nachází mnoho reflexních bodů spojených s vnitřními orgány. Masáž chodidla uvolňuje od stresu, zjemňuje pokožku a vede ke větší vnímavosti nohou. Nejpřirozenější formou stimulace chodidla je bosá chůze, která zlepšuje nožní klenby i cirkulaci krve v těle. Pokud to podmínky nedovolují, pořiďte si alespoň domů masážní podložku či míček.
  • Pohodlné ponožky - Volte takové ponožky, které vám nesvírají nohu a nezpůsobují pocení. Ponožky pravidelně měňte za čisté, obdobně i další oblečení, přicházející do přímého kontaktu s pokožkou (punčochy, ložní prádlo, ručníky, ...). Volte oblečení z přírodních materiálů, pro antibakteriální účinky pořiďte ponožky s ionty stříbra
  • Barefoot boty - Noste dostatečně prostorné boty, ve kterých nedochází k deformaci chodidel. Zároveň by měly boty kromě ochrany před vnějším prostředím i dostatečně odvádět pot z nohy pryč ven, k čemuž nejlépe slouží boty s membránou. Boty z hygienických důvodů nepořizujte z druhé ruky (leda nenošené kusy), obdobně je ani nepůjčujte ostatním. Také o boty náležitě pečujte a střídejte je, aby stihly dostatečně proschnout.
  • Procvičujte chodidla - Pravidelným protahováním a posilováním zlepšíte funkci chodidel i jejich odolnost proti poškození. Pro začátek zkuste například 4 jednoduchá cvičení nohy.
  • Dbejte na zdravý životní styl - Zejména strava může výrazně ovlivnit stav vaší pokožky. Dále také sluneční paprsky, dostatek čerstvého vzduchu, psychická pohoda i další důležité prvky zdravého životního stylu. Starejte se o své tělo komplexně na všech úrovních.

Masáž nohou

Plíseň na nohou

Nohy pravidelně kontrolujte, abyste zarazili případný vznik plísně na nohou již v zárodku.

Jak poznat plíseň na nohou?

Plíseň se nejčastěji drží mezi prsty a kolem nehtů. Kůže je zarudlá a svědí až pálí. Když se ji ovšem pokusíte skrývat před okolím, akorát napomůžete jejímu rozšiřování.

Co pomáhá proti plísni?

Proti plísni pomáhají antimykotika z lékárny (nejčastěji ve formě krému či masti), případně můžete vyzkoušet babské rady a vytvořit vlastní léčebnou kúru. Pokud léčba krátkodobě uleví, avšak dlouhodobě nezabere (a plíseň se vrátí), raději vyhledejte odbornou pomoc od dermatologa.

Koupit můžete například účinnou přírodní směs proti plísním a bakteriím. Oblíbenou variantu léčení představuje i populární tea tree olej, který australští domorodci využívají při zánětech a infekcích již stovky let.

Při domácím léčení může pomoci koupel z octa, v zeleném čaji, v odvaru z levandule a šalvěje či potírání nohou odvarem z přesličky (povařeném ve slunečnicovém oleji). Zásyp jedlou sodou dokáže nohy vysušit. Z pohledu stravy plísním nesedí zásaditá strava s dostatkem čerstvé zeleniny (zejména aromatické jako česnek, cibule, křen, ...), ovoce, luštěnin, mořských řas, apod.

Jak předcházet plísni na nohou?

Když shrneme rady, jak předcházet tvorbě plísní, zejména:

  • pečujte o své nohy pravidelnou hygienou
  • udržujte nohy suché a čisté
  • nesdílejte ručník, boty, ponožky, ložní prádlo s jinými lidmi, boty v obchodě zkoušejte výhradně v ponožkách
  • na veřejných místech (bazény, sauny, veřejné sprchy, ...) noste gumové pantofle

 

Masážní podložky a pomůcky