Udržitelnost a český barefoot
V tomto článku si představíme několik udržitelných značek, které k výrobě využívají maximum lokálních surovin, a navíc dbají na to, aby jejich boty i lokálně vznikaly. Nejde totiž jen o materiál, ale samozřejmě i o to, kde se boty šijí, a kdo a za jakých podmínek na nich pracuje. A když používáme slovo lokální, začneme hezky lokálně.
Co Čech to …obuvník? Skoro jo, protože Vás až překvapí, kolik skvělých mladých obuvnických značek a ke všemu barefootových v naší malé zemi je. Představíme Vám jich hned šest.
„Nenásilné“ barefoot boty
Firma Ahinsa shoes má jméno podle sanskrtského výrazu, který v překladu znamená „nenásilí“. Bosoboty Ahinsa se šijí ručně v Česku. Materiál je většinou také místní, a když ne, pak je minimálně z EU. Navíc je to materiál, kvůli kterému netrpělo žádné zvíře. Shrnuto ve třech slovech: eticky, vegansky a kvalitně. Nabídka bosé obuvi se stále rozšiřuje. U nás v e-shopu si vyberete i Ahinsy z recyklovaného materiálu – podrážka z pneumatiky a svršek z rifloviny.
Začalo to 1 056 chodidly
Další česká firma pochází ve Zlína. A jak napovídá nadpis, tato mladá značka začala poctivým výzkumem. Ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně vytvořili své první kopyto unikátně navržené pro českou nohu. Předcházel tomu „výzkum“ v terénu, tedy měření 1 056 chodidel. Důležitost tohoto výzkumu podtrhuje i samotný název značky. Slovo ANGLES znamená úhly. Důvod je ten, že barefootové Angles boty respektují opravdové, reálné úhly našich chodidel. Angles jsou ručně šité barefoot boty. Všechny modely jsou vyráběny v České republice z kůže špičkové kvality a pouze z materiálů pocházejících z EU.
Co mají společného český barefoot a Machu Picchu?
Odpověď je... Aylla. Tato značka se inspiruje inckou kulturou. Nejen že její název pochází z kečuánštiny (aylla – v překladu vyjadřuje komunitu, širší rodinu), ale i přístup k životu. Inkové byli spjati s přírodou a v botách Aylla můžete cítit pevnou půdu pod nohama s každým krokem.
Celá bota se vyrábí v ČR, ale není pouze z českých materiálů. Nicméně všechny materiály se skutečně vyrábí v EU. Kůže pochází z české koželužny, z krav z volného výběhu.
Lehké jako Peerko
Malá firma založená lidmi, kteří sami hledali cestu ke vkusnému a zdravému obouvání. Za podpory barefootové komunity nadšenců a srdcařů tak vznikla značka Peerko. Boty byly navrženy ve spolupráci s fyzioterapeutkou, designérem a předním českým ševcem. Na výrobu Peerko bot je použito kvalitní plátno a kůže. Veškeré komponenty pro výrobu bot pocházejí z Evropy a byly vyrobeny za etických podmínek. Boty jsou z profesionální strojové výroby s prvky ruční práce.
Ponožky místo sandálů
Věřte nevěřte, slavné Skinners vznikly u nás. Petr Procházka pracoval jako právník. Jednou se ale vydal do Norska a přemýšlel, jak si přibalit náhradní boty, aniž by zdvojnásobil objem zavazadla. V hlavě mu začala zrát myšlenka na "ponožkoboty". Na crowdfundingovém webu chtěl vybrat na rozjezd produktu 10 tisíc dolarů, podařilo se mu to za pár hodin. Výrobek pojmenoval Skinners a má s ním úspěch po celém světě.
Ponožky se vyrábí z odolného materiálu ze švédských polymerů, technologie bez použití jakýchkoli lepidel, v třívrstvém a pružném úpletu. Skinners jsou vyráběny v České republice z prvotřídních materiálů a podrobené důkladné kontrole.
Barefoot od sousedů
Bývalá slovenská paralympionička Lenka Cenigová a Juraj Fehervari před několika lety zjistili, že nemají jak nosit své děti. Tak vyvinuli a začali prodávat nosítko podle svých představ. Vznikla společnost Be Lenka. A když jejich děti začaly chodit, došli k tomu samému závěru i u bot, konkrétně k barefootové obuvi. Na trhu nebyl dostatečný výběr, a tak se pustili do výroby vlastních „bosobot“
Be Lenka klade důraz na kvalitu zpracování a využití co nejlokálnějších surovin a podporu tradiční lokální výroby. Barefoot boty jsou vyráběny v srdci Evropy - na Slovensku a v České republice. V zemích, kde je silná obuvnická tradice. Heslem firmy Be Lenka v duchu slow fashion je: raději si koupit jednou a pořádně, než často a nekvalitně
.