Zdravější děti

Rádi byste měli zdravější děti? Poradíme Vám, jak zlepšit zdraví dětí, když pro ně není zrovna dostupná ta nejzdravější varianta.

Obsah článku

Co je nejzdravější?

"Nejzdravější" představuje relativní pojem. Pro každého z nás je nejzdravější něco jiného, takže nejlépe uděláte vnímáním signálů těla, co mu dělá dobře a co mu naopak ubližuje. Za nás věříme přirozenému vývoji, že nás příroda obdařila vším, co potřebujeme pro udržení bezvadného zdraví. Moderní svět nás ovšem od optimální cesty oddaluje, takže bychom pro nás i naše děti měli hledat způsoby, kudy se k přirozenému pořádku vracet.

Zdravá chůze

Za nejzdravější způsob pohybu považujeme chůzi zcela naboso. Doma, na zahradě, na pláži, kdekoliv nohám nehrozí poranění či podchlazení, sundejte dětem i sobě boty a ponožky. Benefity chůze naboso v porovnání s chůzí v botách odborně rozebírá fyzioterapeutka zde.

Nezdravé obouvání

Z botníku odstraňte boty, které ubližují vašim nohám. Zejména boty:

  • s úzkou špičkou - mačkají vaše prsty
  • s podpatkem - přetěžují klouby
  • s vysokou a neohebnou podrážkou - brání správnému odvíjení kroku 

Lidské tělo tvoří provázaný celek a mnoho zdravotních problémů vychází od nohou, respektive od špatných bot. Vyvarujte se proto pořizování takových, které vám přinesou více škody než užitku.

Zdravé boty vs. nezdravé boty

Zdravé obouvání

U začínajících chodců a předškolních dětí záleží na výběru zdravých bot nejvíce, protože nevhodná obuv může narušit přirozený vývoj jejich nohou. Jakmile si v dětství zafixují chybné pohybové vzorce, po ztvrdnutí kostí již vychýlení z optimální pozice nespraví.

Naštěstí existují barefoot boty, které se svými vlastnostmi snaží maximálně přiblížit chůzi naboso. Umožňuje jim to jejich:

Zdravá strava

Kolik odborníků na zdravou stravu, tolik názorů na její podobu. Většinově se shodují na konzumaci přirozených potravin v co nejméně upraveném stavu. Lokální bio zelenina, ovoce, ořechy či luštěniny by proto měly tvořit základ jídelníčku, který lze doplnit celozrnnými obilovinami, masem z humánně chovaných zvířat, vejci a mléčnými výrobky.

Nezdravá strava

Nezdravá strava útočí na naše chuťové pohárky právě tím, jak skvěle chutná. Krátkodobé potěšení ovšem nedokáže vyvážit pozdější zdravotní problémy či dřívější smrt. Vyhýbejte se především pokrmům, které obsahují:

  • přidaný cukr - umělá sladidla, glukózo-fruktózový sirup, ...
  • umělé trans mastné kyseliny - ztužené tuky
  • rafinované obiloviny - bílá mouka
  • průmyslově zpracované rostlinné oleje

Nezdravá strava sladkosti

Nejlepší prevencí je takové potraviny ani nekupovat, protože po pořízení daleko obtížněji odoláte jejich konzumaci. Děti zpravidla přebírají stravovací i nákupní zvyky po rodičích, takže jděte svým ratolestem vzorem. Nedokážete-li ovládat své chutě, omezte alespoň množství a porce nezdravých jídel na absolutní minimum. Přejídání vám uškodí vždy, dokonce i v případě zdravých potravin, ale jedna kostička kvalitní čokolády nenapáchá tolik škody, jako by způsobil stres, že si například sladké odepíráte kompletně.

Doplňky stravy pro děti

Přestože se nezdravé potraviny hodí z jídelníčku úplně vyloučit, v dietách bychom neměli zacházet do extrémů. Potřebujeme pestrou a vyváženou stravu, která nám dodá všechny potřebné živiny. U menších dětí toto platí vzhledem k jejich růstu dvojnásob!

Na druhou stranu ne vždy se povede dostat do stravy dětí všechny potřebné vitamíny a minerály. V tu chvíli se hodí využít doplňků stravy. Dětem se v oblasti suplementů doporučuje zejména:

  • vitamin D - podporuje zdravý vývoj zubů, stavbu kostí, fungování svalů
  • železo - přispívá k rozvoji poznávacích funkcí
  • olej z tresčích jater - dodává esenciální omega 3 mastné kyseliny

U všech doplňků důsledně dbejte na doporučené dávkování. Děti by měly vnímat, že se nejedná o zdravé bonbóny, které mohou zobat v neomezeném množství.

 

Barefoot boty pro děti i dospělé